روش های درمان سرطان سینه در کرج

محتوا

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین]

روش های درمان سرطان سینه

سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان ها در بین  زنان است که  دیده می شود. سرطان پستان از طریق سلولهای موجود در سینه شروع و سپس بعد از مدتی در اندام های مختلف بدن منتشر می شود بعد از درگیر کردن سینه ، غدد لنفاوی افراد نیز درگیر می شود و تومور شکل گرفته اصطلاحا متاستاز زده است .

ظاهر سینه سالم و سرطانی چگونه است؟

ظاهر نرمال سینه های سالم ، پرتقالی شکل است. باید توجه داشت اگر کمی از شکل دایره ای خود خارج شود یا فرورفتگی  قسمت نوک سینه ، ترشح ماده ای شبیه به شیر، همگی از علائم اولیه نشان‌دهنده سرطان سینه در خانم ها است ، پس از مشاهده چنین علائمی فرد کاندیدای ماموگرافی  و انجام معاینات اولیه توسط جراح عمومی برای سرطان پستان است .

روش های درمان سرطان سینه

علائم سرطان سینه پیشرفته

ازعلائم پیشرفت کردن این نوع سرطان  که از سلول‌های سینه به وجود آمده است تشکیل توده ای است که در قسمت های مختلف سینه ممکن است ایجاد شود.

در این مرحله بیمار برای انجام نمونه برداری یا آزمایش بیوپسی آماده می شود که پس از برداشت نمونه از توده یافت شده ، به پاتولوژی ارجاع داده می شود تا نوع سرطان و در مورد توده مورد نظر اطلاعات تکمیلی را به پزشک مربوطه ارائه دهد و جراح عمومی سینه می تواند با توجه به این اطلاعات بهترین تصمیم را در مورد شروع  دارو درمانی یا شیمی درمانی بگیرد.

در این مراحل سعی بر آن است که از پیشرفت بیماری جلوگیری شود تا بقیه اندام های فرد را درگیر نکند ، به همین دلیل توصیه می شود بیمار ابتدا زمان خود را صرف آزمایش های اولیه نکند و به محض مشاهده علائم اولیه به جراح سرطان پستان مراجعه کرده تا اتلاف وقتی صورت نگیرد و روند درمان بیماری با سرعت بیشتری همراه شود.

همچنین پزشکان اظهار می کنند که برخی از بیمارانی که مراجعه می کنند از وضعیت روحی نا مناسبی برخوردارند و این باعث می شود تا روند درمان کند شود  بیماری در بدن فرد درگیر شده پیشرفت کند، به همین دلیل است که پزشکان معتقدند که درمان قطعی برای سرطان پستان وجود دارد به شرط آنکه فرد به موقع مراجعه کند تا بتوان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت و آن را کنترل  کرد و همچنین همکاری های لازمه برای گرفتن داروهای شیمی‌درمانی و دیگر داروها را داشته باشد تا در نهایت  پس از اتمام طول درمان مشخص شده ، درمان قطعی صورت بگیرد .

علل و عوامل ابتلا به سرطان سینه

وجود فاکتورهایی همچون ژنتیک ، تغذیه نامناسب ، سبک زندگی ناسالم ، تغییرات هورمونی نقش به سزایی در ایجاد سرطان سینه ایفا می کنند . همچنین این نوع از سرطان بیشتر در خانم هایی که در سنین بالاتری قرار دارند و دارای اضافه وزن و چربی مضر زیادی در بدن خود هستند، دیده شده است .

توصیه ای از سوی پزشکان به خانم ها که بیشتر از آقایان در معرض سرطان سینه قرار دارند:

دکتر روناک تمدن ، جراح عمومی در کرج ، به خانمها توصیه می کنند برای جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه:

1-  به طور مداوم و روزانه ورزش کنند.

2-  حدالامکان از مواد غذایی چرب پرهیز کنند.

3- جلوی افزایش وزن خود را بگیرند .

4- بیشتر از مواد غذایی سالم بدون مواد افزودنی مصرف کنند ، بهتر است سبزیجات را در وعده های غذایی خود بگنجاند تا ویتامین های دریافتی از سبزیجات شانس ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد .

روشهای درمان سرطان سینه

درمان سرطان های سینه در هر فردی با فرد دیگری  چه نوع دارو ، چه مقدار دوز تجویزی داروها ، حتی مدت زمان  دریافت داروها با یکدیگر متفاوت است ، چون  نوع بافت های درگیر شده و همچنین اندازه ای که سرطان در بدن بیمار منتشر شده است با بیمار دیگر نیز متفاوت است .

در اغلب افراد، پزشک پس از بررسی و ارزیابی وضعیت جسمی بیمار ، درمان با شیمی درمانی را پیش از عمل جراحی شروع کرده تا  با کوچکتر شدن توده  بیمار بتواند عمل جراحی موفقیت آمیزتری را پشت سر بگذارند و بعد دوز واندازه پرتودرمانی را مشخص کرده تا بیمار پس از کموتراپی (شیمی درمانی ) مرحله رادیو تراپی (پرتودرمانی ) را بگذراند.

در عمل جراحی سرطان سینه ، برای جراح سینه در درجه ی اول حفظ پستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. البته ناگفته نماند که برای  بالانگهداشتن روحیه روانی بیمار ، اولویت با حفظ پستان است و عمل جراحی را بر همین محور پیش می برند.

روش های درمان سرطان سینه

توده برداری سرطان سینه چگونه انجام می شود؟

ابتدا توده و غدد که احتمال دارد درگیر سرطان شده اند براشته شده و سپس دیگر بافت های سالم سینه را نگه می دارند ، ولی در جایی ممکن است  حجم توده یا توده های متعدد به حدی بزرگتر از حجم سینه است که معمولا جراح سرطان سینه، تصمیم به برداشتن کل قسمت سینه بیمار که اصطلاحا (ماستکتومی )  گویند ، اقدام می کنند تا سرطان به نواحی دیگر بدن پخش نشود .

دکتر روناک تمدن توصیه می نمایند که  در صورت امکان جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی کاهنده) بعد از بارداری و شیردهی انجام شود.

درمان سرطان های سینه در هر فردی با فرد دیگری  چه نوع دارو ، چه مقدار دوز تجویزی داروها ، حتی مدت زمان  دریافت داروها با یکدیگر متفاوت است ، چون  نوع بافت های درگیر شده و همچنین اندازه ای که سرطان در بدن بیمار منتشر شده است با بیمار دیگر نیز متفاوت است . برای دریافت وقت مشاوره از خانم دکتر روناک تمدن می توانید با شماره های  36604656- 32517579- 026 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر تمدن دیدن فرمایید.

سوالات متداول درمان سرطان سینه

درمان های دارویی به چند شکل انجام میگیرد ؟

با توجه به نوع سرطان سینه بیمار و صلاح دید پزشک مربوطه درمان به دو صورت انجام میگیرد :

1- هورمون درمانی

2- شیمی درمانی

این گونه درمان ها معمولا پس از جراحی سرطان سینه تجویز می شود ، همانطور که گفته شد در مواردی نیز پزشک دریافت داروی شیمی درمانی را پیش از جراحی سینه  تجویز می کند .

هورمون درمانی براساس تاثیر هورمون های استروژن در افزایش سلولهای سرطانی انجام می شود ، در این روش سطح بالای این هورمون را کم و کنترل می کنند.

آیا پس از رادیوتراپی (پرتودرمانی) طول درمان فرد بیمار به اتمام می رسد ؟

خیر ، پس از اتمام دوره پرتودرمانی مراحل درمانی متوقف نشده و همچنان تحت نظر پزشک مربوط ادامه داشته و به شکل مداوم مورد چکاپ و ارزیابی پزشک آنکولوژی و پزشک جراح سرطان سینه قرار می‌گیرند که با توجه به انجام آزمایش های دوره ای هر چند ماه یکبار و معاینات داروهای مصرفی بیمار را به طور بلند مدت تمدید و کنترل کنند .

چه مراقبت هایی پس از درمان سرطان سینه ضروری است ؟

انجام تست های پاپ اسمیر که در مواردی پزشک توصیه می کنند پس از انجام آزمایش خون و چکاپ های ماموگرافی و سونوگرافی ،  در خانم ها تست پاپ اسمیر هم انجام شود .

همچنین می توانید مراقبت های تکمیلی تر را از جراح سرطان سینه خود جویا شوید.

دکتر روناک تمدن

متخصص جراح عمومی و دارای بورد تخصصی، دارای گواهی نامه دوره تکمیلی بیماریهای پستان از مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی متمرکز در جراحی های درمانی پستان (تشخیص و نمونه برداری از توده های خوش خیم و بد خیم و جراحی های درمانی)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button