(026)32 51 75 79 - 09057169397
کرج، عظیمیه، میدان مهران، جنب بانک مسکن، ساختمان میلاد ، طبقه 2، واحد 6

دانستنی های لازم درباره بلفاروپلاستی یا جراحی پلک

محتوا

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین]

چشم ها به عنوان مهم ترین جزء صورت، به آسانی می توانند حالاتی مانند شادابی، خستگی، ناراحتی، عصبانیت و حتی پیری را به طرف مقابل نشان دهند. با این حال پف دور چشم ها و افتادگی پلک ها چشمان را از آنچه هستند خسته تر و پیرتر نشان می دهند و زیبایی آن را کم می کنند. با بالارفتن سن و بر اثر عوامل ژنتیکی، پوست و ماهیچه های نگه دارنده دور چشم شل می شوند و خاصیت کشسانی خود را از دست می دهند و با تجمع آب در زیر پوست موجب ایجاد پف می شوند. چنانچه پف بیش از حد زیاد شود دید فرد را با مشکل روبرو می کند و سنگینی پلک ها مخصوصا به هنگام از خواب بلند شدن، فرد را آزار می دهد. همه موارد فوق دست به دست هم می دهند تا انگیزه ای شود شخص برای زیباتر کردن پلک ها و رفع پف آنها اقدامی انجام دهد.

از متدهای مختلفی برای عمل جراحی پلک استفاده می شود، چهار متد مختلف در عمل زیبایی پلک ها عبارتند از:

تزریق بوتاکس

معمولا افرادی که تنها دچار خطوط نسبتا سطحی دور چشم هستند، میتوانند با تزریق بوتاکس این چین و چروک ها را رفع نمایند. بوتاکس در حقیقت موجب شل شدن عضلات اطراف چشم و پر شدن خطوط آن می شود.

تزریق فیلر

فیلرها معمولا بر پایه ی هیالورونیک اسید، کلاژن و کلسیم هیدروکسی آپاتیت هستند و حالتی ژل مانند دارند. معمولا با استفاده از تزریق فیلر می توان تا حدی چین و چروک های اطراف چشم را برطرف نمود. اما فیلرها اغلب اثری موقت دارند و پس از مدت زمان مشخصی باید مجددا تزریق شوند.

تزریق چربی

تزریق چربی جزو روش های جدید برای پر نمودن گودی زیر چشم است و در مقایسه با تزریق ‌فیلر دوام بیشتری دارد. 

بلفاروپلاستی: بلفاروپلاستی روشی برای رفع افتادگی پلک ها و در حقیقت جراحی زیبایی پلک هاست. طی عمل جراحی پلک جراح بافت چربی و گاهی ماهیچه هایی را که موجب افتادگی پلک ها می شوند را از بین میبرد.

بلفاروپلاستی به عنوان دانش جراحی پلک در بین افراد محبوبیت زیادی پیدا کرده است و در این مقاله از سایت دکتر تمدن به آن می پردازیم:

عکس عمل بلفاروپلاستی

کلمه بلفاروپلاستی از دو کلمه بلفارون و پلاست تشکیل شده است که بلفارون به معنی پلک و پلاست به معنی ساختن است و به طور کلی به معنی بازسازی پلک یا ساختن پلک می باشد. در حال حاضر از عمل بلفاروپلاستی برای پلک بالا و هم چنین پلک پایین ساخته می شود. عمل بلفاروپلاستی نه تنها برای رفع پف پلک، چربی های اضافی یا افتادگی پلک به کار نمی رود، بلکه در مواردی برای افرادی که به دلایل مادرزادی و مشکلات جسمی از سنین پایین مشکل پلک دارند و باید طرح چشم و پلک اصلاح شود نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مشکلات پلک ها که موجب عمل بلفاروپلاستی می شوند شامل موارد زیر است:

 • افتادگی و پف پلک های بالایی
 • پف و کیسه های چربی پلک های پایینی
 • چروک هایی که در زمان خنده ایجاد می شود

به طور کلی جراحی زیبایی که به منظور جوانسازی پلک بالا و پایین انجام می شود، بلفاروپلاستی یا جراحی پلک نام دارد. افتادگی پلک ها و وجود پوست اضافی در پلک بالا و پایین باعث می شوند سن فرد بیشتر نشان داده شود و گاهی می تواند منجر به بروز مشکلات بینایی نیز شود. بلفاروپلاستی موارد زیر را هدف قرار می دهد:

 • پوست اضافی پلک ها
 • افتادگی پلک ها
 • کیسه های زیر چشم
 • چربی اضافی اطراف چشم

افرادی که خواهان بلفاروپلاستی هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که این شیوه جراحی کمکی به رفع افتاگی ابروها، چین و چروک و خطوط اطراف و کناره های چشم نمی کند، اما می تواند از شدت این علائم بکاهد و امکان انجام همزمان بلفاروپلاستی با سایر روش ها از جمله لیفت صورت، لیفت پیشانی و یا تزریق فیلر نیز وجود دارد. معمولا 5 تا 7 سال نتایج این جراحی پایدار هستند هرچند روند پیری ادامه دارد. از طرفی در صورت افتادگی مجدد پلک بالا، بهتر است از لیفت پیشانی به جای جراحی مجدد پلک استفاده کنید. پلک پایین معمولا به جراحی مجدد نیاز پیدا نمی­کند. هر چند مواردی مشابه سیاهی زیر چشم با دیگر روش­های درمانی قابل بهبود هستند.

افرادی که به دلیل بالا رفتن سن، از افتادگی پلک های خود و یا پوست اضافی پلک ناراضی هستند، می توانند تحت جراحی بلفاروپلاستی قرار بگیرند.

ویژگی های افراد واجد شرایط برای عمل بلفاروپلاستی

افراد با شرایط زیر بهترین کاندید برای عمل بلفاروپلاستی هستند:

عمل بلفاروپلاستی در دوره جوانی

بعضی از افراد بنا به  دلایل ژنتیکی در سن پایین پلک هایی پف کرده دارند که چشمان آنها را کوچکتر و خسته تر نشان می دهد، برخی دیگر هم در پشت پلک خود شیار ندارند؛ هر دو گروه با عمل بلفاروپلاستی می خواهند از طریق تغییر شکل پلک ها و ایجاد چین در پشت پلک ها چشمان زیبا و بزرگی پیدا کنند.

عمل بلفاروپلاستی در دوره میانسالی

دسته دوم افرادی میانسال هستند که آثار پیری در چشمان آنها مشخص است و این افراد جراحی بلفاروپلاستی را با هدف جوان سازی چشم ها و رفع حالت پیری انجام می دهند.

عمل بلفاروپلاستی با هدف رفع مشکلات پلک

دسته سوم افرادی هستند که به دلیل مشکلات پوستی و شلی و پف بیش از حد مایل به عمل جراحی پلک هستند زیرا مشکلات پلک آنها مانع از این می شود که چشم ها به راحتی باز و بسته شوند. شلی بیش از حد پلک بالا موجب افتادگی پلک ها بر روی مژه های بالا می گردد و هم چنین شلی بیش از حد پلک پایین  باعث می شود پلک ها باز بماند و چشم ها خشک شوند. در واقع عمل بلفاروپلاستی با هدف بهبود عملکرد پلک ها انجام می شود و به آن blepharoplasty Functional گفته می شود.

عمل بلفاروپلاستی چه مزایایی دارد؟

 رفع مشکلات افتادگی و پف پلک بالا: وجود مشکلات پلک بالا سبب می گردد چشمان شخص خسته و اخمو به نظر برسد و چهره ی اخمویی پیدا کند. بلفاروپلاستی به این افراد کمک می کند تا با برداشتن پوست اضافی و حذف بافت های چربی اضافی موجب درشت تر شدن چشمان شان می شود.

رفع مشکلات پف پلک پایین: وجود مشکلات در پلک های پایین باعث می شود که پلک ها به صورت کیسه مانند به نظر برسند و احساس خواب الودگی و خسته به چشمان دهد. این مشکل به دلیل جمع شدن چربی ها در قسمت پایینی و زیر چشمان است.

بهبود عملکرد پلک ها: برخی از افراد به دلیل وجود پف در پلک های بالایی، در پشت چشمان خود احساس سنگینی می کنند و سعی می کنند با بالا بردن ابرها از شدت سنگینی کم کنند. با عمل بلفاروپلاستی چنین مشکلات برطرف می شود و عملکرد پلک ها بهتر می گردد.

چگونه عمل پلک بالا انجام می شود؟

جراحی زیبایی پلک بالا، در جهت رفع افتادگی و پف پلک ها صورت می گیرد و معمولا به روش برش از روی پوست انجام می شود. در این روش خطوط افتاده، برش طبیعی داده می شوند و پزشک هر گونه بافت و پوست اضافی که موجب خستگی چشم ها یا مانع دید می شود را جدا می کند. در بیشتر مواقع برای زیباتر شدن پلک های بالایی به برش پوستی نیاز داریم البته روش هایی هم وجود دارد که نیازی به برش از روی پوست نیست و برش از پشت پلک انجام می شود.

باید گفت افتادگی پلک با پف پلک کاملا متفاوت است، زمانی گفته می شود پلک دچار افتادگی است که پلک نسبت به خط و جای اصلی خود پایین تر قرار گرفته باشد و بخشی از کره چشم را پوشانده باشد. برخی افتادگی پلک فوقانی در یک چشم و برخی در هر دو چشم خود دارند. در حالی که پف چشمان به علت تجمع آب در بین بافت های زیر چشم رخ می دهد.

روش عمل پلک های بالایی

بر روی پوست پلک بالایی، و کمی بالاتر از خط مژه برش داده می شود. بعد از برش پوست در پلک ها، مقدار پوست ها و چربی های اضافی برداشته می شود. برای اصلاح فرم چشم نیز به جای برداشتن چربی های اضافی، مکان چربی ها جابجا می شود. در مرحله آخر پزشک محل برش داده شده را بخیه می زند و بدین شکل جراحی پلک به پایان می رسد.

نمونه ای از جراحی عمل پلک بالا توسط دکتر روناک تمدن در ویدیوی زیر مشاهده می کنید:

چگونه عمل بلفاروپلاستی پلک پایین انجام می شود؟

کیسه هایی که در پلک پایین زیر چشم دیده می شود و در صورتی که بر اثر خواب و الرژی ایجاد نشده باشد به علت پرولاپس چربی پلک پایین درست شده است. در این حالت چشم ها به نظر می رسد در محفظه پر از چربی قرار گرفته اند . لذا برای بهبود ظاهر چشم ها عمل پلک پایین صورت می گیرد.

در جراحی پلک پایین، چربی های ذخیره شده در زیر چشم ها برداشته می شود در حالی که در جراحی پلک بالا، پوست های اضافی حذف می شود.

برای جراحی پلک پایین روش های گوناگونی وجود دارد که عبارتند از:

از قدیمی ترین روش ها برای عمل پلک پایین صورت می گرفت روش اکسترنال بلفاروپلاستی است. در این روش جراحی پلک از بیرون و از روی پوست انجام می شود و سپس بعد از برداشتن پوست، از بین عضله در پلک پایین چربی ها خالی می گردند. حتی اگر پوست اضافه ای نیز باشد آن هم برداشته می شود. البته این روش به دلیل عوارض و مشکلات بالقوه ای که دارد از محبوبیت کمتری برخوردار است. این روش می تواند مشکلاتی مانند کشیدگی بیش از حد پلک پایین و مشخص بودن خط برش ایجاد کند.

روش جدیدتری که در عمل بلفاروپلاستی پلک های پایینی، به کار می رود برش از داخل و پشت پلک پایین انجام می شود. این روش به دلیل اینکه برش به جای روی پلک ، از داخل و پشت پلک انجام  می شود تکنیک نوینی محسوب می شود. البته این خود به صورت های مختلفی قابل اجرا است. قبلا تنها برش از پشت پلک زده می شد و بدون آنکه خط برش معلوم باشد عمل تمام می شد در حال حاضر علاوه بر این موارد گفته شده، هم سطح سازی نیز انجام می شود.

هم سطح سازی را در این قسمت بیشتر توضیح خواهیم داد:

اگر دقت کرده باشید در افرادی که دارای پف پایین چشم هستند، در قسمت زیرین گودی دیده می شود، این گودی در سمت بینی قرار دارد و اسم آن شیار اشکی است. در روش های جدید جراحی با برداشتن چربی های پلک زیرین، هم سطح سازی انجام می شود یعنی بخشی از چربی های برداشته شده را به قسمت هایی که گودی وجود دارد منتقل می شود و گودی ها به این صورت اصلاح می شود. به عبارت دیگر در هم سطح سازی با حذف چربی های اضافی و پر کردن قسمت های گودی هم گودی ها و هم پف چشم ها رفع خواهد شد.

انواع روش های برش در عمل بلفاروپلاستی

روش های مختلفی برای برش بر روی پلک ها وجود دارد، روش هایی مانند چاقو، لیز، رادیوفرکانسی و حتی الکتروکوتری در برش پلک ها مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است هر کدام از این ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. در جراحی پلک، تکنیک برش بخش کوچکی از کل جراحی است این جمله از آن جهت گفته شده است نوع روش برش بر نتیجه عمل تاثیر فوق العاده ای نخواهد داشت، به عنوان مثال وقتی صحبت از جراحی پلک با لیزر است یعنی برشی که ایجاد می شود با لیزر است و چنین چیزی بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و در مقایسه با اقسام دیگر برش ها بر نتیجه عمل تاثیر خاصی نخواهد داشت.

بلفاروپلاستی

اقدامات و آمادگی قبل از بلفاروپلاستی

پیش از انجام جراحی، نکات و مراقبت های لازم در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. مواردی از قبیل:

 • قطع مصرف داروهایی مانند آسپیرین، داروهای حاوی آسپیرین و ژلوفن، دو هفته قبل از جراحی. این قبیل داروها با رقیق کردن خون، احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات. نیکوتین موجود در سیگار روند بهبود را به تاخیر می اندازد.
 • تهیه قطره چشمی و یا کمپرس یخ برای بعد از عمل.
 • قبل از جراحی، پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار از قبیل خشکی چشم، مشکلات تیروئیدی، دیابت و یا مشکلات مربوط به گردش خون می پردازد.
 • معاینه چشم، از جمله مواردی است که پیش از جراحی باید انجام شود.
 • عکس برداری از چشم ها از زوایای مختلف، روند کلی جراحی را مشخص می کند.

روند بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی تحت بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام می شود. این شیوه جراحی در هر بیمار متفاوت است و تا حدی بستگی به نیاز و خواسته بیمار دارد.

وجود پوست اضافی در پلک بالا بر روی بینایی و پوست اضافی در پلک پایین بر روی زیبایی چشم ها تاثیر می گذارد.

بعد از بیهوش شدن بیمار، برش ها ما بین چین های طبیعی پلک ها، روی پلک های داخلی و یا در طول خط مژه ها زده می شوند. ایجاد برش ها در نواحی گفته شده نه تنها دسترسی به بافت های زیرین را برای جراح آسان می سازد، بلکه برش ها در چین های طبیعی پوست پنهان می شوند.

سپس، بافت های عضلانی زیرین تغییر پوزیشن داده می شوند و پوست اضافی نیز برداشته خواهد شد. در بلفاروپلاستی پلک تحتانی، چربی اضافی زیر پلک نیز برداشته خواهد شد.

بعد از برداشت میزان مناسب و کافی چربی و پوست، برش ها بخیه زده می شوند. کل پروسه جراحی در حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد. بلفاروپلاستی روش سرپایی است و بیمار می تواند همان روز به منزل برگردد و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست.

هزینه جراحی بلفاروپلاستی

هزینه ی انجام این عمل بسته به محل انجام آن و میزان تخصص و تجربه ی جراح بلفاروپلاستی ممکن است متغیر باشد. میزان پیچیدگی جراحی و انجام هم زمان این عمل روی پلک بالا و پایین می تواند روی هزینه ی تمام شده تاثیر بگذارد. از طرفی با توجه به عدم پوشش دهی عمل های زیبایی توسط بیمه، باید از هزینه ی دقیق این جراحی در جلسات مشاوره با پزشک مطلع گردید. در صورتی که افتادگی پلک محدوده دید شما را مختل کرده باشد و در بیمه نیز این امر تایید شود، ممکن است بخشی از هزینه جراحی توسط بیمه پرداخت گردد.به طور کلی عوامل موثر بر هزینه جراحی بلفاروپلاستی شامل موارد زیر می شود:

 • دستمزد جراح پلک
 • میزان تغییرات مورد نیاز بر روی پلک
 • هزینه بیهوشی
 • هزینه های کلینیک یا بیمارستان
 • جراحی های همزمان
اینفوگرافیک عمل بلفاروپلاستی

اقدامات و مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

 • بعد از بلفاروپلاستی، مشاهده تورم و کبودی به نسبت خفیف و به مدت تقریبا دو هفته اطراف پلک ها کاملا طبیعی است و به مرور محو خواهد شد. در چنین شرایطی می توان از کمپرس یخ، چند مرتبه در طول روز و به مدت ده دقیقه استفاده کرد.
 • احتمال می رود بیمار با علائمی از قبیل تاری دید، آبریزش از چشم ها، پف کردن پلک ها، درد و ناراحتی روبرو شود، که جای نگرانی وجود ندارد و کاملا طبیعی است.
 • بیمار باید یک هفته ای را از کار دور باشد و در منزل استراحت کند. انجام فعالیت های سنگین بدنی مانند ورزش کردن به مدت حداقل سه هفته ممنوع است.
 • استفاده از عینک آفتابی به منظور محافظت از چشم ها در برابر باد، ذرات گرد و غبار و نور خورشید توصیه می شود. بیماران باید بدانند که چشم ها بعد از جراحی، بیش از هر زمان دیگری حساس خواهند بود.
 • بعد از جراحی باید از مالیدن چشم ها با دست خودداری شود. این کار باعث آسیب دیدن بخیه ها می شود.
 • طی هفتاد و دو ساعت اول بعد از جراحی، سر باید هنگام خواب بالا نگه داشته شود تا از میزان تورم نیز کاسته شود.
 • مصرف آسپیرین، ناپروکسن، ژلوفن و مکمل های گیاهی بعد از جراحی ممنوع است. در صورتی که بیمار درد داشته باشد، می تواند استامینوفن بخورد.
 • توصیه می شود بعد از جراحی، پلک ها با قطره های چشمی و یا پمادهای تجویز شده از سوی پزشک تمیز شوند.

به طور خلاصه کلیه مراقبت های بعد از عمل جراحی پلک در زیر آمده است:

دو روز اول بعد از عمل :

 • احساس درد در پلک ها : با مسکن تجویزی پزشک قابل کنترل است.
 • استفاده از پماد برای چرب نگاه داشتن محل بخیه
 • کمپرس سرد : برای کاهش تورم و جلوگیری از خونریزی
 • استفاده از قطره های چشمی : برای جلوگیری از خشکی چشم
 • در روز اول، پس از ترخیص از مرکز جراحی غذاي سبك ميل نماييد. تغذیه را با مایعات آغاز کنید سپس سوپ ميل نماييد، روز دوم مي توان از غذاي معمولي استفاده نمود.
 • در روز دوم پس از جراحی پلک مي توانيد صورت خود را بشوييد. خيس شدن زخم جراحی اشكالي ندارد.
 • در یک تا دو روز اول پس از عمل زیبایی پلك ممکن است چند قطره خون از محل بخیه ها خارج شود که طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

هفته ی اول بعد از جراحی پلک

در هفته ی اول پس از جراحی، بیماران همچنان باید از انجام هر گونه فعالیتی که باعث خشکی چشم می شود جلوگیری کنند. که این فعالیت ها عبارتند از:

• خواندن

• تلوزیون نگاه کردن

• تماس لباس با چشم هنگام لباس پوشیدن

• استفاده از کامپیوتر، موبایل، تبلت و …

به مدت ۳ تا ۴ روز پس از عمل
بلفاروپلاستی غذای نرم با لقمه‌های کوچک بخورید
در ۳ تا ۴ روز اول پس از جراحی استراحت آرام و کافی داشته باشید

سه هفته ی اول بعد از جراحی پلک

استفاده از عینک آفتابی در چند هفته ی اول دوران نقاهت برای محافظت چشم و پلک در برابر نور خورشید و باد پیشنهاد می شود. بیماران ممکن است احساس کنند که چشمانشان در چند هفته ی اول خیلی زود خسته می شود به همین دلیل توصیه می شود که تا جایی که می توانند مرتب پلک بزنند.

در طول ۳-۴ هفته اول بعد از جراحی پلک، باید از انجام هر گونه فعالیتی که باعث افزایش فشار چشم می شود خودداری کرد که این فعالیت ها عبارتند از:

 • • خم شدن
 • • بلند کردن اجسام سنگین
 • • فعالیت های ورزشی
 • • و حتی گریه کردن
 • حداقل تا دو هفته بعد از عمل بلفاروپلاستی از لنزهای تماسی استفاده نکنید
  در حالت نیمه نشسته بخوابید. به مدت دو هفته پس از عمل بلفاروپلاستی دو یا سه بالش زیر سر خود قرار دهید
 • تا دو هفته پس از عمل زیبایی پلك از به کار بردن مواد آرایشی بر روی محلهای عمل خودداری نمائید
 • در خصوص اسکارهای این جراحی باید بگوییم، جراح با دقت تمام، برش ها را در چین  های پوست اطراف پلک می زند تا کمترین میزان اسکار مشخص باشد.

در صورت مشاهده علائمی مانند:

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • نامنظم شدن ریتم ضربان قلب
 • چشم درد
 • مشکلات بینایی

باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

دوران نقاهت پس از جراحی پلک چگونه است؟


بخیه ها در جراحی بلفاروپلاستی معمولا با نخ های قابل جذب بوده و نیاز به کشیدن ندارند. بستری بیمار هم ممکن است از نصف روز تا حداکثر یک شب متغیر باشد. علاوه براین بلافاصله بعد از جراحی، بیمار قادر به باز کردن چشم هایش خواهد بود و تنها ممکن است تا چند روز ورم و کبودی دور چشم داشته باشد، بنابراین بهتر است دو روز در منزل استراحت کند. استفاده از کمپرس یخ نیز باید بلافاصله بعد از عمل شروع شود و تا یک روز ادامه یابد. آب زدن به چشم ها بعد از ۴۸ ساعت اشکالی ندارد، همچنین در چند روز اول موقع خوابیدن سر تخت باید با زاویه ۳۰ درجه بالاتر باشد. این اعمال معمولا درد ندارند و اگر هم داشته باشند ظرف ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول برطرف می شوند. مقدار ورم در عمل های مختلف، متفاوت است. ورم های شدید و کبودی ها معمولا طی دو تا سه هفته اول رفع می شوند. ورم های متوسط نیز بعد از حدود سه ماه در ناحیه پلک و صورت اصلاح می شوند. نتیجه نهایی اعمال جراحی پلک هم معمولا بعد از ۶ تا ۱۰ ماه در نظر گرفته می شود.

بهبودی پس از جراحی پلک


شما پس از گذشت سه روز باید بتوانید مطالعه کرده و یا تلویزیون تماشا کنید؛ اما تا دو هفته اول امکان استفاده از لنز وجود ندارد و حتی پس از گذشت دو هفته استعمال لنز می تواند برای مدتی ناراحتی ایجاد کند.

بیشتر بیماران پس از یک هفته تا ۱۰ روز می توانند به شرایط عادی زندگی بازگشته (و به محل کار خود بروند). در آن زمان بسته به میزان بهبودی و طبق دستور العمل های پزشک می توانید با استفاده از آرایش، تورم و کبودی را بپوشانید. برای چند هفته نسبت به نور خورشید، باد و سایر موارد محرک حساس هستید به همین دلیل زمانیکه بیرون می روید باید عینک آفتابی بزنید و از ضد آفتاب های طبی که مخصوص پلک چشم هستند، استفاده نمایید.

برای ۳ تا ۵ روز باید فعالیت بدنی خود را به کمترین میزان ممکن برسانید. به مدت ۳ هفته نیز از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید. همچنین از فعالیت هایی که موجب افزایش فشار خون می شوند، مانند: خم شدن، بلند کردن اشیاء سنگین، و ورزش های سخت، پرهیز کنید. از مصرف الکل نیز صرف نظر کنید چرا که در گردش خون اختلال ایجاد می کند.

عوارض عمل بلفاروپلاستی

عمل زیبایی پلک ها مانند هر عمل جراحی دیگر دارای مزایا و معایب خاص خودش است. در صورتی که قبل از انجام هر گونه جراحی زیبایی از معایب و عوارض، اطلاعات بیشتری داشته باشید با دیدی بهتر و بازتری نسبت به انجام آن اقدام نماید.

گر تحت نظر یک جراح پلاستیک حرفه ای و باتجربه عمل شوید، عوارض چندانی را مشاهده نخواهید کرد. البته نمی توان به طور قطع گفت که هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. همیشه احتمال بروز عفونت و یا حساسیت به داروهای بی حسی وجود دارد. اینگونه خطرات را می توانید با توجه کافی به دستور العمل های جراح، در قبل و بعد از عمل به طور قابل ملاحظه ای پایین بیاورید.
بصورت لیست وار میتوان عوارض زیر را عنوان کرد که البته پزشک حاذق و باتجربه میتواند به شما اطمینان دهد که احتمال بروز بسیاری از این عوارض بسیار پایین باشد

برخی از دردها و مشکلات هم مرتبط با مرحله بهبودی بعد از عمل است. شدت درد به مهارت جراح و سلامت بیمار بستگی دارد.

 • پلکهای به احتمال زیاد درد داشته و کمی تنگ خواهد شد
 • دو بینی و ماتی دید، که بیش از چند روز ادامه پیدا نخواهد کرد
 • تورم گوشه های پلک
 • كبودی : كه بسته به پاسخ بافتی افراد، از چند روز تا دو هفته، ممكن است طول بكشد
 • عدم تقارن در بهبود زخم
 • و پیدایش گلوله های سفید : پزشک می تواند با استفاده از سوزن مخصوص، سفیدی ها را از روی پلک بردارد
 • ریزش اشک
 • حالتی شبیه به یک آفتاب سوختگی یا گرگرفتگی در برخی بیماران
 • خونریزی داخل چشم : با ایجاد فشار روی عصب بینایی ممکن است موجب کوری فرد شود
 • هماتوم و جدا سازی شبکیه
 • برگشتن پلک به داخل یا خارج
 • برگشتن لبه پلک تحتانی به سمت خارج (اکتروپیون) : اکتروپیون نوعی اثر خراشیدگی است که باعث می شود بخش زیرین؛ آسیب دیده ونیاز به جراحی اضافی برای اصلاح آن باشد.
 • خشکی چشم
 • باقی ماندن جای برش
 • ناتوانی در بستن چشم : به علت برداشته شدن بیش از حد پوست پلک رخ می دهد. به همین دلیل همیشه به جراحان پلاستیک صورت توصیه می شود تا حداکثر محافظه کاری را در جراحی پلک انجام دهند. درواقع کم برداشتن همیشه بهتر از زیاد برداشتن است. اگر مختصری از شلی پوست پلک بالا باقی بماند بسیار بهتر از این است که چشم همیشه باز بماند زیرا بازماندن چشم موجب خشکی قرنیه و به دنبال آن زخم، عفونت و کدر شدن قرنیه می شود. این امر نیز به نوبه خود موجب از دست دادن بینایی فرد می شود. برداشتن بیش از حد پوست پلک تحتانی باعث می شود لبه آن به طرف پایین کشیده شود و سفیدی چشم بیشتر در دید قرار گیرد و ظاهر نامناسبی برای بیمار ایجاد کند.

نکته مهم این است که اگر فرد بعد از جراحی دچار درد شدید و یا تغییری در بینایی شد، باید سریعا به پزشک مراجعه نماید و یا با او تماس بگیرد.

سوالات متداول

آیا بلفاروپلاستی کمکی به رفع حلقه های تیره رنگ زیر چشم می کند؟

بلفاروپلاستی پلک تحتانی با برداشت کیسه های زیر چشم، حلقه های تیره رنگ زیر چشم را کمتر می کند، اما باعث از بین رفتن آن ها نمی شود. لیزر و پیلینگ شیمیایی به رفع سیاهی زیر چشم ها کمک می کند. افرادی که خواهان از بین رفتن سیاهی زیر چشم های خود هستند، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند تا طرح درمان در نظر گرفته شود.

آیا بلفاروپلاستی باعث تغییر در حالات صورت می شود؟

بلفاروپلاستی تاثیری بر روی عضلاتی که مسئول حرکات و احساسات صورت هستند، نمی گذارد و به همین خاطر، بعد از جراحی تغییری در حالات و احساسات صورت ایجاد نخواهد شد. با این حال، این جراحی باعث افزایش شادابی و جوانسازی چشم ها و صورت می شود.

نوع داروی بیهوشی برای جراحی پلک


در این نوع عمل معمولاً از بیهوشی موضعی استفاده می شود، به این معنا که فقط محلی که قرار است روی آن جراحی صورت بگیرد – یعنی اطراف چشم – بی حس می شود. پیش از عمل، مسکن به صورت قرص یا به صورت تزریقی به بیمار تجویز می شود. شاید در طول عمل بیمار به هوش باشد، اما درد شدیدی را احساس نمی کند. برخی از پزشکان ترجیح می دهند که از بیهوشی عمومی استفاده کنند. در این حالت در طول عمل فرد به طور کامل بیهوش می شود.

نتایج بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی نتایج طولانی مدتی را به همراه دارد و نتایج آن بلافاصله بعد از کمتر شدن تورم و التهاب، به خوبی مشخص خواهد بود. حتی این گونه می توان گفت که گاهی چند ماه طول می کشد تا از میزان تورم پلک ها کاسته و نتایج جراحی مشخص گردد.

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که روند افزایش سن بر روی پلک ها اثر می گذارد و شاهد افتادگی پلک ها خواهیم بود. اما هرگز میزان افتادگی به اندازه قبل از جراحی نخواهد بود.

جراحی پلک با لیزر چیست ؟

ممکن است خیلی از افراد به اشتباه تصور کنند که جراحی پلک چشم و از بین بردن پف و افتادگی پلک با لیزر بدون ایجاد هر گونه برشی و تنها با استفاده از تابش لیزر ، انجام می شود ، چنین تصوری کاملا اشتباه است
در حقیقت در جراحی پلک با لیزر ، به جای استفاده از تیغ برای برش ، از لیزر استفاده می شود . از این رو به این سبک از عمل ،‌ عمل بلفاروپلاستی با لیزر نیز گفته می شود . البته در برخی موارد از تاباندن لیزر به عنوان راهکاری برای جوانسازی اطراف چشم استفاده می شود.
پلکسر پلاسما نیز روشی نیمه تهاجمی ست که در برخی موارد برای رفع مشکلات پلک ها مورد استفاده قرار میگیرد.

جراحی پلک سنتی بهتر است یا جراحی پلک با لیزر؟

عمل بلفاروپلاستی با لیزر CO2امروزه توسط بسیاری از جراحان در سراسر دنیا انجام می شود. البته این روش با روش جراحی بلفاروپلاستی بی شباهت هم نیست ، اگرچه نسبت به آن مزایای بیشتری دارد .
توجه داشته باشید در کلیه جراحی هایی که برش با لیزر انجام میشود مهارت و تبحر پزشک بسیار اهمیت بیشتری پیدا میکند
تعدادی از پزشکان و متخصصین معتقد هستن تفاوت جراحی صرفا در وسیله ی برش پلک میباشد لذا تفاوت زیادی بین این دو روش وجود ندارد

مزایای جراحی پلک با لیزر نسبت به جراحی پلک به روش سنتی و با تیغ

 • جراحی پلک با لیزر co2 در مقایسه با روش های سنتی تورم کمتری دارد
 • خونریزی یا بسیار کم است و یا اصلا وجود ندارد
 • بهبودی پس از جراحی سریعتر است
 • جای زخم و اسکار در محل جراحی با لیزر کمتر است
 • مژه ها بعد از جراحی دچار ریزش نمیشوند

عمل هایی که معمولاً در ترکیب عمل جراحی لیزر پلک انجام می‌شوند

می توان از بوتاکس ، برای بهبود خطوط چهره استفاده کرد
می توان کیفیت پوست را با لیزر یا لایه برداری شیمیایی بهبود بخشید
ناودان اشکی را می توان با تزریق ژل بهبود بخشید
می توان افتادگی پلک (پتوز) را با ترمیم عضلات بهبود داد
در اثر پرکاری تیروئید ، چربی های اضافه به وجود می آیند ، که برای جلوگیری از تشکیل این چربی ها به درمان تیروئید و کنترل سطح فعالیت تیروئید نیاز است

رفع پف پلک چشم بدون جراحی


اگر شما هم جزو افرادی هستید که ریسک جراحی برایتان زیاد است و تمایل دارید از روش های غیرتهاجمی استفاده کنید به شما پلاسماجت را معرفی میکنیم .
البته پلاسما جت صرفا برای رفع پف پلک استفاده نمیشود ولی برای افرادی که پلکشان پوست اضافی یا افتادگی دارد و ظاهری خسته و پیر به آنها می دهد و تمایل به جراحی تهاجمی ندارند می توان از روش پلاسما بهره برد این روش دینامیک بوده و به پزشک اجازه می دهد حین کار از بیمار بخواهد پلک را باز و بسته کند تا چین های متعدد اضافی پلک را با این روشش بردارد.

پلاسماجت دقیقا چگونه عمل میکند ؟


روشی مثل لیزر سطحی پوست است که با تصعید سلولهای سطحی پوست باعث سوختگی در پلک می شود. پس از التیام زخم معمولا ظرف یک هفته (مانند هر سوختگی پوستی در بدن) پوست آن ناحیه براق و سفت تر می شود. به دلیل سوختگی ایجاد شده، ممکن است (هنوز مطالعه ای روی این تکنیک انجام نشده است) تغییرات پیگمان (رنگ) و یا واکنش غیر قابل کنترل به سوختگی به وجو د آید. پس در پوستهای با ریسک بالا (تیره) باید احتیاط کرد. معمولا بین ۱ تا ۳ جلسه درمانی لازم است که معمولا به فواصل ۱ تا ۲ ماه انجام می شود.

آیا برای همه روش پلاسماجت برای رفع پف پلک مناسب است و جواب میدهد؟


خیر. پلاسماجت در افرادی که افتادگی پلک خفیف یا متوسط دارند عموما اثربخش است یا برای افرادی که سابقه جراحی پلک داشته و مجددا پلک آن ها دچار افتادگی شده استفاده میشود
ولی اگر میزان زیادی پوست اضافی روی پلک بالا دارید یا چربی پلک (پف پلک بالا) چه در بخش داخلی پلک و چه در بخش وسط پلک بالا بیرون زدگی دارد و یا افتادگی همزمان پلک بالا و ابروها وجود دارد این روش توصیه نمیشود و جراحی گزینه مناسب تری به نظر می آید که باز هم نظر تخصصی پزشک مورد نیاز است
همچنین افرادی که پوست تیره تری دارند با توجه به اینکه احتمال سوختگی در پوست های تیره بالاتر میرود باید در انتخاب این روش دقت کافی داشته باشند.

جراحی پلک به چه افرادی توصیه نمی شود ؟


افرادی که دارای بیماری‌های خاص چشم و یا بیماری‌های زمینه‌ای جدی هستند و یا داروهای ضد انعقادی برای بیماری قلبی و عروقی مصرف می‌کنند که قطع آن به مدت کوتاه هم امکان پذیر نیست و همچنین افرادی که تاتوهای مکرر و نا به جا در اطراف چشم و ابرو انجام داده‌اند، انجام این عمل‌ها می‌تواند برایشان خطرناک باشد.

آیا نتیجه جراحی زیبایی پلک دائمی ست ؟


هیچ کدام از روش های جراحی برای جوان سازی دائمی نیستند و حالت افتادگی پوست به مرور زمان و با افزایش سن به تدریج باز می گردد. به همین دلیل لازم است با رعایت نکاتی در پیشگیری از پیری پوست، روند افتادگی و شلی پوست را به تاخیر انداخت. مهم ترین این نکات را دوری از اشعه های مضر آفتاب و دود سیگار می داند. علاوه بر اینها، امروزه می توان با روش های مختلفی مانند لیزرهای غیرتهاجمی، روند افتادگی پوست را به تاخیر انداخت.

دکتر روناک تمدن

متخصص جراح عمومی و دارای بورد تخصصی، دارای گواهی نامه دوره تکمیلی بیماریهای پستان از مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی متمرکز در جراحی های درمانی پستان (تشخیص و نمونه برداری از توده های خوش خیم و بد خیم و جراحی های درمانی)

7 thoughts on “دانستنی های لازم درباره بلفاروپلاستی یا جراحی پلک

 1. دکتر روناک تمدن - فوریه 23, 2021 در 12:34 ب.ظ

  خانم دکتر جراحی پلک چقدر طول می کشد

  پاسخ
 2. مامان رویا - مارس 4, 2021 در 8:33 ق.ظ

  سلام میخوام پلک بالای را بردارم افتادگی داره ایا پلک پایین هم الازم از بردارم

  پاسخ
  • دکتر روناک تمدن - مارس 5, 2021 در 11:11 ب.ظ

   سلام
   پلک پایین باید معاینه و بررسی شود تا در صورت لازم، اقدامات ضروری انجام شود.

   پاسخ
 3. لیلا احمدی - مارس 4, 2021 در 8:34 ق.ظ

  سلام توضیحات کامل وعالی بود

  پاسخ
 4. نسترن - مارس 4, 2021 در 8:53 ق.ظ

  سلام بنده افتادگی پلک سمت چپ مادزادی دارم والان چهل سالم هست وازسن بیست سالگی قصد انجام جراحی راداشتم وتا امروز موفق نشدم تا باشما اشنا شدم وامیدوارم ارزوم به حقیقت بزسه

  پاسخ
 5. پرنسس زیبا - مارس 4, 2021 در 8:57 ق.ظ

  سلام من سنم ۱۶ هستش میخاستم تو سن ۱۸سالگی عمل پلک اضافه رو انجام بدم مشکلی که نداره؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • دکتر روناک تمدن - مارس 5, 2021 در 11:09 ب.ظ

   سلام برای معاینه دقیق تر و مشاوره لطفا به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۲۶ دقیقه
Call Now Button