شکمی صاف و تخت با جراحی زیبایی شکم

محتوا

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین]

جراحی زیبایی شکم یا همان جراحی ابدومینوپلاستی، همیشه یک روش محبوب در میان انواع روش های جراحی زیبایی و تناسب اندام می باشد، اما در اخیرا شاهد افزایش چشمگیر تعداد اجام این جراحی و تقاضا همچنان رو به افزایش است. یکی از سریع ترین دلایلی که خانم های جوان به این جراحی روی آورده اند، بازگرداندن اندام به شکل قبل از بارداری است. برای بسیاری از خانم ها، رژیم غذایی و ورزش برای مقابله با مشکلات پوست اضافی و پارگی عضلات شکم که بدنبال بارداری ایجاد می شود، کافی نیست. هدف از این جراحی، از بین بردن پوست اضافی روی شکم است که نمی تواند از طریق ورزش برداشته شود، به عنوان مثال افرادیکه دارای پوست اضافی ناشی از بارداری یا به دلیل از دست دادن وزن زیاد دارند باید این جراحی را انجام دهند. جراحی زیبایی شکم برای کاهش وزن سریع نیست زیرا این روش معمولاً فقط برای افرادی که دارای شاخص توده بدنی سالم (BMI) هستند توصیه می شود.

جراحی شکم جراحی زیبایی محسوب می شود. اگر به فکر یک روش بسیار موثر در پیکرتراشی هستید، مطمئن شوید که از هزینه و نحوه این عمل جراحی آگاه هستید و عوارض آن را باید در نظر بگیرید. وقت بگذارید و در تصمیم خود تأمل کنید. همچنین باید در خصوص موارد زیر با جراح خود صحبت نمایید و مشورت داشته باشید.

عمل زیبایی شکم بعد از زایمان

زایمان یکی از شگفت انگیزترین تجربه های زندگی است اما بهای سنگینی نیز دارد. بسیاری از خانم ها پس از زایمان فرزندشان، در ناحیه تحتانی شکم خود دچار افتادگی می شوند. متأسفانه، هیچ ورزش و رژیم غذایی قادر به از بین رفتن کامل این افتادگی نخواهد بود. جراحی زیبایی شکم در این افراد به دو دلیل مهم و اصلی تجویز می شود. اولین مورد این است که بسیاری از مناطق آسیب دیده پوست اضافی است و نمی تواند مجدد به جای قبلی خود بازگردد. مشکل بزرگتر دیگر به نام دیاستاز می باشد.

دیاستازیس رکتی یا دیاستاز رکتوس

Diastasis recti به زمانی گفته می شود که نیمه راست و چپ عضلات شکم (شش تکه) از هم جدا شوند. بافتی که دو نیمه عضلات ab را بهم متصل می کند با رشد کودک و گسترش رحم شروع به کشیدگی می کند و به دیواره شکم فشار می آورد. هورمون های بارداری با نرمتر و انعطاف پذیرتر شدن بافت، به نازک شدن این بافت می افزایند. مقدار اندکی گشاد شدن در امتداد خط میانی امری طبیعی است و در تمام بارداری ها انتظار می رود، اما جدا شدن بیش از حدود 2 سانتی متر یک مشکل محسوب می شود. Diastasis recti می تواند در هر زمان از نیمه دوم بارداری اتفاق بیفتد، اما بیشتر پس از زایمان دیده می شود. این به این دلیل است که دیواره شکم شل می شود و بافت نازک خط میانی دیگر نمی تواند از تنه و اندام های داخلی پشتیبانی کند. این منجر به ظاهر یک شکم بسته یا گلدان می شود.

عوامل موثر در بروز دیاستازیس رکتی

اگرچه diastasis recti فقط در حدود 30٪ از حاملگی ها اتفاق می افتد، اما چند عامل وجود دارد که احتمال آن را افزایش می دهد. ژنتیک می تواند نقش زیادی در ایجاد این مشکل داشته باشد. برای برخی از خانم ها، این فقط نحوه پاسخ بدن آنها به بارداری است. زنانی که در اوایل بارداری دیاستاز دیستازی را تجربه کرده اند، به طور قابل توجهی احتمال دارد که دوباره آن را تجربه کنند، حتی در بارداری های بعدی، این مشکل شدیدتر اتفاق می افتد. در نتیجه، خانم هایی که بیش از یک فرزند دارند، زنان ریزه اندام و کسانی که از نظر عضلانی شکمی ضعیف اند در معرض خطر بیشتری هستند.

چه زمانی باید برای جراحی زیبایی شکم اقدام کرد؟

بهترین زمان برای جراحی زیبایی شکم، زمانی است که متوجه شدید که یک سبک زندگی و رژیم غذایی سالم، وضعیت بدن شما را بهبود نمی بخشد. برای انجام این جراحی حداقل شش ماه پس از زایمان یا در صورت شیردهی، شش ماه پس از قطع شیردهی باید صبر کنید. دلایل زیادی برای صبر کردن در این شش ماه وجود دارد. دلیل اول این است که بافت های عمیق شکم در اثر حمل جنین، کشیده و پاره شده است.

بعد از شش ماه، این کشش بافت ها بهبود می یابد و هورمون های بارداری که آنها را نرم می کند، دیگر فعال نخواهند بود. در نتیجه بافت کشیده بهتر جمع می شود و بعد از عمل با کارآیی بهتر بهبود می یابد.

دلیل دیگر صبر کردن تا شش ماه پس از زایمان این است که مادرانی که به تازگی زایمان داشتند اغلب مجبورند نوزادان خود را بلند کنند. این بلند کردن اجسام سنگین باعث ایجاد فشار ناخواسته در بافت های شکم می شود و می تواند به نتایج جراحی آسیب برساند. در شش ماهگی، اکثر مادران به روال زندگی خود باز می گردند و با بلند کردن فرزندان می توانند بسیار کارآمدتر عمل کنند. سرانجام، اگر در دوران شیردهی قرار دارید، بهتر است تا شش ماه پس از قطع شیردهی فرزند خود صبر کنید. هنگام شیردهی هر آنچه در شیر مادر است را به فرزند خود منتقل کنید. در شرایط عادی این امر بی خطر است، اما اگر به مادر بیهوشی داده شود خطر برای کودک وجود دارد.

انواع جراحی زیبایی شکم

2 نوع جراحی زیبایی شکم جزئی و کامل وجود دارد و هر دو معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شوند.

جراحی زیبایی شکم جزئی

 • ایجاد یک برش بزرگ (برش) در شکم تحتانی
 • جدا کردن پوست از دیواره شکم در زیر ناف شکم
 • از بین بردن چربی و پوست اضافی
 • جمع و بخیه زدن پوست باقیمانده

جراحی زیبایی شکم کامل

 • ایجاد یک برش بزرگ در قسمت شکم تحتانی، از لگن تا باسن، درست بالاتر پایین تراز ناحیه ناف
 • ایجاد برش دوم برای آزاد کردن ناف شکم از بافت اطراف آن
 • جدا کردن پوست از دیواره شکم
 • برش در عضلات شکم
 • از بین بردن چربی و پوست اضافی
 • بریدن یک سوراخ جدید برای ناف شکم و دوختن این ناحیه درجای مناسب
 • جمع و بخیه زدن پوست باقیمانده در جای خود

نحوه جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی

روش جراحی زیبایی شکم در کرج ممکن است در یک کلینیک یا بیمارستان توسط بهترین جراح زیبایی شکم انجام شود و حتما باید این مکان ها مجوز جراحی را داشته باشند. در ابدومینوپلاستی سنتی یا کامل، یک برش افقی بین استخوان شرمگاهی و ناف روی شکم ایجاد می شود. اندازه این برش بسته به آناتومی و نیاز هر فرد می تواند از چند اینچ تا کل طول شکم متفاوت باشد. سپس پوست به عقب کشیده می شود، چربی اضافی برداشته می شود و عضلات ab نیز ترمیم می شوند (در صورت لزوم). سپس پوست پایین کشیده می شود، ناف به محل جدید انتقال داده می شود و پوست اضافی برداشته می شود. نتیجه یک شکم تخت و بدون هیچ گونه افتادگی ایجاد می شود. جای زخم ناشی از این جراحی بسیار محدود و کم است و به راحتی توسط لباس زیر پنهان می شود. برای خانم هایی که به روش سزارین زایمان داشتند، می توان برش را در همان مکان انجام داد بنابراین فقط یک جای زخم بسیار محدود وجود دارد.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم

 • این عمل می تواند بین 2 تا 5 ساعت طول بکشد. بیشتر افراد باید چند شب در بیمارستان بمانند.
 • احتمالاً بعد از بهوش آمادن ممکن است کمی درد احساس شود، در صورت لزوم می توان داروی مسکن مصرف کرد.
 • از بیمارستان با یک پانسمان و یک لباس یا گن مخصوص به منظور نگه داشتن شکم مرخص می شوید. به مدت 24 ساعت باید همراه داشته باشید.
 • به مدت 4 تا 6 هفته از کارسنگین و ورزش اجتناب کرد. باید تا چند هفته پس از عمل از رانندگی اجتناب کرد.
 • برای بهبودی کامل و دیدن اثر کامل جراحی زیبایی شکم حدود 6 هفته طول می کشد.
 • معمولاً لازم است به مدت 6 هفته از گن مخصوص برای کنترل شکم استفاده کرد، تا پوست را در رسدین به بهبودی مناسب و کاهش تورم ترغیب کند. معمولا در این مدت باید کار و فعالیت های سبک انجام داد. در زمان استراحت از خم کردن زانو در شکم اجتناب کرد.
 • بعد از 6 هفته معمولاً فرد قادر خواهد بود که پوشیدن گن نیز متوقف می شود و میتوان به فعالیت های روزانه پرداخت.

عوارض جانبی جراحی زیبایی شکم

جای زخم در پایین شکم باقی می ماند و در صورت داشتن جراحی شکم کامل، زخم دور ناف شکم نیز مشاهده می شود. عوارضی که ممکن است بعد از جراحی زیبایی شکم اتفاق بیفتد شامل موارد زیر است:

 • ایستادن کمی مشکل می شود – ممکن است احساس کشیدگی در شکم به وجود آید (این امر به مرور زمان بهبود پیدا می کند)
 • درد و کبودی وجود دارد.
 • برای چند ماه تا یک سال احساس بی حسی در شکم طبیعی است.
 • یک ورم موقت پر از مایع بالای زخم است.
 • جای زخم های قرمز و بزرگ شده در 6 هفته اول است که در نهایت محو می شوند.

https://www.myplasticsurgeon.ca/cosmetic-procedures/surgery/abdominoplasty/tummy-tuck-after-baby.html

دکتر روناک تمدن

متخصص جراح عمومی و دارای بورد تخصصی، دارای گواهی نامه دوره تکمیلی بیماریهای پستان از مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی متمرکز در جراحی های درمانی پستان (تشخیص و نمونه برداری از توده های خوش خیم و بد خیم و جراحی های درمانی)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button