مراقبت های بعد از جراحی سینه

محتوا

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین]

مراقبت های بعد از جراحی سینه

پس از عمل جراحی سینه  مانند لیفت سینه، پروتز سینه، بزرگ کردن سینه  یا کوچک کردن سینه، تا زمانی که توسط جراح سینه خود مجدد ویزیت و بررسی نشده اید نمی توانید به برخی از فعالیت ها ادامه دهید و شاید نیاز باشد تا دوره ی درمان را ادامه دهید. این که مراقبت های بعد از جراحی سینه تا چه زمانی ادامه پیدا می کند بستگی به میزان و نوع جراحی و بدن فرد دارد.

جزئیات مربوط به مراقبت های جراحی پستان و مراقبت هایی که خانم دکتر روناک تمدن با توجه به وضعیت بیمار توصیه می نماید شامل موارد زیر است :

بهبودی بعد از جراحی سینه چقدر طول خواهد کشید؟

زمان بهبودی بستگی به نوع عمل جراحی انجام شده و توانایی طبیعی بدن برای بهبودی دارد. سطوح مختلفی از بهبود بدن در مراحل  اولیه بعد از عمل و ناراحتی جسمی تا بازگشت به فعالیتهای عادی و برگشت به محل کار وجود دارد.

چه موقع می توان به سر کار بازگشت؟

ما به طور معمول با در نظر گرفتن شرایط فیزیکی و میزان فعالیت شغلی ، یک تا دو هفته مرخصی کار را توصیه می کنیم. با این حال ، در مواردی که بعد از عمل جراحی بزرگ کردن پستان انجام می شود ، برخی از زنان توانسته اند به مدت حداقل دو تا سه روز بعد از عمل به کار خود برگردند.

اگر قبل از جراحی سینه، فرد از نظر فیزیکی سالم باشد ، مدت دوره بهبودی فرد سریعتر می شود. جراح زیبایی سینه در مورد دوره ی نقاهت مشاوره می دهد و در مورد اینکه چه زمان بهتر است به کار برگردد و چه سطح فعالیتی مناسب است ، مشاوره می دهد.

بلافاصله بعد از عمل سینه احساس خستگی کرده و همچنین تورم و درد وجود دارد که بعد از گذشت چند روز به طور طبیعی کاهش پیدا می کند.

احساس بهترشدن

پس از گذشت دو روز از جراحی سینه ، احساس بهتری به فرد دست می دهد. این مهم است که حداقل به مدت سه تا چهار هفته درگیر هیچ فعالیت شدیدی نباید انجام شود، زیرا ممکن است سینه های در تمام این مدت  فشار وارد شده و دچار درد شود. بعد از سه تا چهار هفته تورم باید تسکین یابد.

مراقبت های بعد از جراحی سینه

مراقبت های بعد از عمل جراحی

دستورالعمل های خاص برای مراقبت های بعد از جراحی سینه توسط هر پزشک متفاوت بیان می شود و با یکدیگر فرق دارد ولی در ادامه به طور کلی به برخی از این مراقبت ها خواهیم پرداخت.

 • نحوه ی خوابیدن

برای کاهش تورم باید به مدت چند هفته بر روی کمر خوابید و از چند بالش استفاده کرد تا سینه ها سطح بالاتری باشد.

 • تسکین درد

در صورت نیاز به تسکین درد جراح سینه داروهای خاص توصیه می شود. لطفاً از داروهای مبتنی بر آسپرین خودداری کنید زیرا ممکن است باعث خونریزی شود.

 • پوشیدن گن مخصوص

بعد از عمل به دلیل برش هایی که در پسوت و عضله ها خورده شده است باید به مدت 4 هفته از سینه بند یا گن مخصوص استفاده شود.

 • پانسمان

ممکن است بعد از جراحی، سینه ها را بانداژ نمایندو در این صورت باید محل برش ها خشک و تمیز نگه داشته شود. در تعویض و مراقبت از بانداژ باید دقیق بود و از جراح سینه پرسیده شود.

 • بخیه ها

با توجه به استفاده از نوع نخ بخیه (جذبی یا غیر جذبی) جراح برای مراجعه به مجدد به مطب به بیمار اطلاع می دهد.

 • استحمام

به مدت 72 ساعت بعد از جراحی سینه نباید استحمام کرد. بعد این بهتر است جایگزین مناسبی به جای دوش گرفتن پیدا شده و انجام شود. هر چه کمتر بر روی زخم ها اب ریخته شود بهتر است.

 • بازگشت به محل کار

این بسیته به نوع و میزان جراحی سینه متفاوت است. به طور کلی یک الی دو هفته زمان لازم است اما جراح با توجه به شرایط فیزیکی ممکن است این بازه را تغییر دهد.

 • تورم بعد از عمل

تورم بعد از هر نوع از جراحی سینه بین 3 تا 5 هفته به طول می انجامد.

 • حساس به لمس

احتمال زیاد به دلیل انجام جراحی بین 2 تا 3 هفته سینه ها به لمس حساس شوند.

 • زخم و برش

زخمها بعد از عمل حدود شش هفته محکم و صورتی خواهد بود. اینها طی چند ماه بهبود می یابند و محو می شوند. جای زخم تا از بین رفتن کامل یک سال یا یک سال و نیم طول می کشد. در قرار ملاقاتهای بعدی به فرد مشاوره مراقبت از اسکار داده می شود.

جزئیات مربوط به مراقبت های جراحی پستان و مراقبت هایی که خانم دکتر روناک تمدن با توجه به وضعیت بیمار توصیه می نماید می توانید با خانم دکتر تمدن در خصوص مراقبت های بعد از جراحی زیبایی سینه مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره های  36604656- 32517579- 026 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر تمدن دیدن فرمایید.

 • قرار گرفتن در معرض آفتاب

جای زخم باید حداقل در سال اول بعد از عمل از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود یا از لباس و کرم مخصوص استفاده شود.

 • تغذیه و رژیم مناسب

برای تسریع دوره ی درمان و جلوگیری از عفونت ، مهم است که یک رژیم غذایی متعادل با مایعات مناسب مصرف در نظر گرفته شود. بعد از جراحی ممکن است کمی در تغذیه مشکل ایجاد شود. از برخی از مواد غذایی دارای سدیم و چربی باید به میزان بسیار کمی استفاده شود.

 • میزان فعالیت بدنی

بعد از هر نوع عمل انجام و حفظ فعالیت بدنی به منظور جلوگیری از لخته شدن خون، عفونت قفسه سینه و یا یبوست بسیار مهم است.

اگر بعد از هر نوع از جراحی سینه، احساس خستگی می کنید این امر عادی است و استراحت نمایید. اما در طول روز در اتاق و خانه پیاده روی و فعالیت های روزانه و عادی داشته باشید.

بعد از 6 هفته با تجویز جراح سینه می توانید به انجام فعالیت های سنگین ورزشی نیز بپردازید.

 • سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می تواند خطر عفونت قفسه سینه و خونریزی را افزایش دهد و می تواند سرعت بهبودی زخم را کاهش دهد. سیگار کشیدن همچنین می تواند احتمال ابتلا به عفونت زخم را افزایش دهد. اگر سیگار می کشید از دو هفته قبل از جراحی تا چند هفته بعد از جراحی از این امر خودداری نمایید.

mybreast.org/breast-lift-with-implants-helping-your-recovery

خدمات دکتر روناک تمدن جراح زیبایی در کرج 

لیفت سینه 

پروتز سینه 

لیفت و پروتز سینه همزمان

دکتر روناک تمدن

متخصص جراح عمومی و دارای بورد تخصصی، دارای گواهی نامه دوره تکمیلی بیماریهای پستان از مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی متمرکز در جراحی های درمانی پستان (تشخیص و نمونه برداری از توده های خوش خیم و بد خیم و جراحی های درمانی)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button