کوچک کردن سینه آقایان با جراحی ژنیکوماستی

محتوا

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین]

ژنیکوماستی یک شرایط پزشکی است که باعث رشد بافت پستان یا بزرگ شدن آن در مردان می شود. این بیماری بیشتر در سنین نوجوانی شایع است و به طور معمول با گذشت زمان بهبود می یابد. در صورت عدم بهبود، ممکن است بیماران مشکلات عدم اعتماد به نفس و مشکلات اجتماعی را تجربه کنند. شایع ترین علت ژنیکوماستی چاقی و پر بودن قفسه سینه در مردان است. گاهی اوقات دلایل دیگری، مانند استفاده از استروئید آنابولیک، استفاده از ماری جوانا، اختلالات ژنتیکی، تومورها، داروها و سندرم های خاص دخیل هستند. جراحان پلاستیک افراد بسیار با تجربه ای هستند و می دانند که این مشکل می تواند موجب نگرانی و حساسیت بیماران شود و برای حل این مشکل، درمان موثری را ارائه می دهند.

چه رده سنی به ژنیکوماستی دچار می شوند؟

شايع ترين سنين ابتلا به اين اختلال سه دوره از زندگى است:

١/ نوزادى (بدليل انتقال هورمون هاى جنسى زنانه از جفت به جنين)
٢/ نوجوانى (بدليل تبديل استراديول به استروژن)
٣/ پيرى (بدليل كاهش هورمون تستسترون)

ژنیکوماستی چه علائمی دارد؟

 • بزرگی بیش از حد یک یا هر دو سینه
 • حساسیت و درد در سینه ها
 • افتادگی یکی یا هر دو سینه
 • ترشح از یک یا هر دو سینه

گزینه های درمان ژنیکوماستی چیست؟

در بیشتر موارد، نیازی به درمان نیست. پزشک شما احتمالاً می خواهد اندازه بافت سینه شما را هر چند ماه یکبار بررسی کند. در 90 درصد از پسران نوجوان، ژنیکوماستی در کمتر از 3 سال از بین می رود. در صورت قطع مصرف دارویی که باعث ایجاد ژنیکوماستی می شود یا استفاده از داروهای غیرقانونی مشکل حل می شود. گاهی اوقات، ممکن است از داروها برای درمان ژنیکوماستی استفاده شود. این دارو باعث می شود بافت اضافی سینه از بین برود. به ندرت ممکن است جراحی برای برداشتن بافت اضافی سینه ضروری باشد. اگر ژنیکوماستی ناشی از بیماری یا تومور باشد، درمان ضروری است. اگر به دلیل بیماری باشد، خود بیماری نیاز به درمان دارد.

 درمان ژنیکوماستی با توجه شدت و نوع آن طبقه بندی می شود، برای درمان ممکن است چندین گزینه مختلف درمانی توصیه شود. اگر فقط یک قسمت دارای چربی باشد، می توان از لیپوساکشن برای اصلاح این مشکل استفاده کرد. لیپوساکشن با کمک اولتراسونیک غالبا برای شکستن بافت فیبری متراکم موجود در سینه مردان استفاده می شود. اگر سینه مشکوک به بافت غده ای باشد، تجربه نشان می دهد که این مشکل فقط به لیپوساکشن پاسخ نمی دهد، بلکه باید مستقیما از طریق برشی کوچک در قسمت پایینی نوک پستان انجام شود. اگر در اطراف آن بیش از حد پوست وجود داشته باشد، ممکن است بخشی از پوست نیز برداشته شود تا به فرم دهی مجدد قفسه سینه کمک کند. با این کار جای زخمی در قسمت زیرین قفسه سینه ایجاد می شود که با گذشت زمان ترمیم می یابد و کمتر مشاهده می شود.

روش کوچک کردن پستان مردان چگونه انجام می شود؟

 معمولا کوچک کردن سینه در مردان با بی حسی موضعی انجام می شود. با این حال، اگر درمان بیشتری نیاز باشد، یا اگر با هوشیار بودن درحین جراحی احساس ناراحتی می کنید، جراحی با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود. برای لیپوساکشن، چند برش کوچک در پستان ایجاد می شود تا کانولاها درون آن قرار داده شوند و بافت چربی از بین برود. اگر کوچک کردن پستان به روش جراحی انجام شود، یک برش کوچک در پایین نوک پستان ایجاد می شود و بافت چربی از بین می رود. در صورت نیاز پوست اضافی برداشته می شود و توسط برش اضافی از نوک پستان به سمت پایین کشیده می شود.

به طور کلی در هر دو روش نیازی به بستری نیست، بنابراین شما همان روز می توانید مرخص شوید.

دوره نقاهت ژنیکوماستی چگونه است؟

 معمولا دوره نقاهت بین سه تا هفت روز است،  اما اگر در جراحی پوست شما برداشته شود دوره نقاهت طولانی تر خواهد شد. معمولا برای کمک به کاهش تورم و جمع شدن پوست، شش هفته پوشیدن گن مخصوص به بیماران توصیه می شود. بروز برخی از ناراحتی ها، کبودی و تورم پس از جراحی طبیعی است، داروهایی به منظور تسکین درد برای شما تجویز خواهد شد.

آیا عمل ژنیکوماستی قابل برگشت است؟

  ممکن است بافت غده ای و یا چربی دوباره عود کند. جراحان پلاستیک در جلسه مشاوره این موضوع را با شما در میان می گذارند و در مورد چگونگی پیشگیری از این رویداد تا حد ممکن مشاوره می دهند. حفظ وزن متعادل و داشتن سبک زندگی سالم و فعال می تواند به شما کمک کند.

اسکار ژنیکوماستی چگونه خواهد بود؟

ما درک می کنیم که شما می خواهید احساس خوبی نسبت به  ظاهر قفسه سینه خود داشته باشید و شاید وجود این اسکارها بر روی تصمیم تان تاثیر بگذارد. پزشک سعی می کند تا جایی که امکان دارد علائم کمتری بر جا گذاشته و علائم به خوبی ترمیم بیابند، انجام عمل جراحی بدون زخم برای عمل ژنیکوماستی غیرممکن است. استفاده از لیزر بر روی سطح پوست می تواند آثار به جا مانده از اسکار را بکاهد و این موضوع می تواند بسیاری از افراد را به نتیجه مطلوب برساند، با توجه به عکس های قبل و بعد می توانید ایده خوبی در مورد انتظارتان پس از بهبودی کسب کنید.

دلایل شایع ابتلا به بزرگی سینه در مردان

ژنیکوماستی در اثر کاهش هورمون تستوسترون ایجاد می شود. این کاهش می تواند ناشی از شرایطی باشد که اثرات تستوسترون را کاهش می دهد یا سطح استروژن شما را افزایش می دهد؛ موارد متعددی می توانند تعادل هورمون از جمله موارد زیر را برهم بزنند:

تغییرات هورمون های طبیعی 

هورمون های تستوسترون و استروژن، مسئول ویژگی های جنسی را در مردان و زنان است. به طور عمده تستوسترون صفات مردانه مانند توده عضلانی و موهای بدن در مردان و استروژن صفات زنانه از جمله رشد سینه ها راکنترل می کند. هرچند که به طور معمول در مقادیر کمی میزان استروژن در بدن مردان وجود دارد چنانچه این مقدار از حد طبیعی بیشتر باشد، می تواند باعث ژنیکوماستی شود.

ژنیکوماستی در نوزادان

بیش از نیمی از نوزادان پسر به دلیل اثرات استروژن مادرشان با پستان های بزرگ شده متولد می شوند. معمولاً بافت پستان متورم طی دو تا سه هفته پس از تولد از بین می رود.

ژنیکوماستی در دوران بلوغ

ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمون در دوران بلوغ نسبتاً شایع است. در بیشتر موارد، بافت متورم پستان طی شش ماه تا دو سال بدون درمان از بین می رود.

ژنیکوماستی در بزرگسالان

شیوع ژنیکوماستی دوباره در سنین 50 تا 69 سالگی افزایش می یابد. حداقل 1 از 4 مرد در این گروه سنی به ژنیکوماستی دچار می شوند.

داروها

تعدادی از داروها می توانند باعث ژنیکوماستی شوند. این شامل:

 • دارو های ضد افسردگی
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای درمان سرطان
 • داروهای قلبی مانند دیگوکسین (لانوکسین)

ژنیکوماستی یا همان افزایش غدد سینه در پسران یا آقایان است که به دلیل عدم تعادل هورمون های استروژن و تستوسترون بروز می کند. ژنیکوماستی ممکن است در یکی یا هر دوسینه آقایان مشاهده شود. در برخی از موارد سینه ها نا متقارن می شوند.

موادی که می توانند باعث ژنیکوماستی شوند عبارتند از:

 • الکل
 • آمفتامین ها، که برای درمان اختلال کمبود توجه و یا بیش فعالی استفاده می شوند
 • ماری جوانا
 • هروئین
 • متادون (متادوز، دولوفین)

چه بیماری هایی باعث بروز ژنیکوماستی می شود؟

برخی از بیماری ها باعث بروز ژتیکوماستی می شوند که دکتر روناک تمدن جراح عمومی برخی از این موارد را بیان می کنند.

چندین وضعیت سلامتی با تأثیر تعادل طبیعی هورمون ها می تواند باعث ژنیکوماستی شود. این شامل:

هیپوگنادیسم

شرایطی که در آن تولید نرمال تستوسترون با تداخل رو به رو می شود، مانند سندرم کلاینفلتر یا نارسایی هیپوفیز که می تواند باعث بروز شود.

سالخوردگی

تغییرات هورمونی که با افزایش سن طبیعی رخ می دهد، می تواند باعث ژنیکوماستی شود، به خصوص در مردانی که اضافه وزن دارند.

تومورها

برخی از تومورها، مانند موارد مربوط به بیضه، غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز، می توانند هورمون هایی ایجاد کنند که تعادل هورمون مرد و زن را تغییر می دهد.

پرکاری تیروئید

در این شرایط غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروکسین تولید می کند.

نارسایی کلیه

در حدود نیمی از افرادی که تحت درمان با دیالیز هستند به علت تغییرات هورمونی ، ژنیکوماستی را تجربه می کنند.

نارسایی کبد و سیروز

تغییر در سطح هورمون مربوط به مشکلات کبدی و داروهای سیروز با ژنیکوماستی همراه است.

سوء تغذیه و گرسنگی

هنگامی که بدن شما از تغذیه کافی محروم است، سطح تستوسترون کاهش می یابد در حالی که سطح استروژن ثابت است و چنین موردی باعث عدم تعادل هورمون های جنسی می شود.

جراحی سینه در مردان

چه عواملی بیشترین تاثیر را در ابتلا به ژنیکوماستی دارد؟

 • بلوغ
 • بالا رفتن سن
 • استفاده از استروئیدهای آنابولیک یا آندروژن ها برای تقویت عملکرد ورزشی
 • برخی بیماری ها از جمله بیماری کبد و کلیه، بیماری تیروئید، تومورهای فعال هورمونی و سندرم کلاینفلتر

عوارض بزرگی سینه ها

ژنیکوماستی عوارض جسمی کمی دارد، اما می تواند باعث ایجاد مشکلات روانی یا عاطفی ناشی از ظاهر شود.

جراحی سینه در مردان 

بسیاری از مردان از بزرگی سینه های خود همانطور که بیان شد، به عوارضی دچار می شوند، به همین دلیل اقدام به جراحی سینه می نمایند تا از این عوراض به دور باشند.

با انجام جراحی زیبایی سینه می توانند، ظاهر سینه را بهبود ببخشند. در این جراحی با برداشتن چربی های اضافی با روش هایی مانند جراحی لیپوماتیک و یا لیپوساکشن، سپس برداشتن پوست و بافت های چربی انجام می شود. نهایتا زمانی که برای این جراحی نیاز است بین یک الی دو ساعت است که با توجه به میزان برداشتن بافت متفاوت است.

آیا آقایان دچار سرطان سینه می شوند؟

احتمالا نه. سرطان پستان در مردان بسیار نادر است. پزشک شما احتمالاً می تواند تشخیص دهد که این توده سرطان است. توده های ناشی از سرطان معمولاً زیر نوک سینه نیستند، اما بافت پستان ناشی از ژنیکوماستی در این ناحیه رشد می کند. سرطان سینه متفاوت از بافت پستان ژنیکوماستی است. در صورت وجود سرطان گاهی اوقات گودی پوست یا ترشح خونین از نوک سینه به وجود می آید. اگر سوالی در مورد سرطان دارید، باید ماموگرافی و بیوپسی انجام دهید.

مراقبت های بعد از جراحی سینه در مردان 

دکتر روناک تمدن مراقبت هایی را بعد از جراحی سینه در مردان به بیماران عزیز ارائه می دهند. برخی از این مراقبت ها عبارتند از :

 • بستن گن مخصوص به مدت 6 هفته
 • عدم انجام ورزش های سنگین و شدید
 • استفاده از داروهای تجویز شده طبق دستورپزشک
 • یک الی دو روز بعد از جراحی، می توان استحمام کرد

منبع:

https://www.augusta.edu/mcg/surgery/urology/gynecomastia.php

دکتر روناک تمدن

متخصص جراح عمومی و دارای بورد تخصصی، دارای گواهی نامه دوره تکمیلی بیماریهای پستان از مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی متمرکز در جراحی های درمانی پستان (تشخیص و نمونه برداری از توده های خوش خیم و بد خیم و جراحی های درمانی)

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
Call Now Button