بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی که به منظور جوانسازی پلک بالا و پایین انجام می شود، بلفاروپلاستی یا جراحی پلک نام دارد. افتادگی پلک ها و وجود پوست اضافی در پلک بالا و پایین باعث می شود سن بیشتر نشان داده شود و گاهی می تواند منجر به بروز مشکلات بینایی نیز شود. بلفاروپلاستی موارد زیر را هدف قرار می دهد:

 • پوست اضافی پلک ها
 • افتادگی پلک ها
 • کیسه های زیر چشم
 • چربی اضافی اطراف چشم

افرادی که خواهان بلفاروپلاستی هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که این شیوه جراحی کمکی به رفع افتاگی ابروها، چین و چروک و خطوط اطراف و کناره های چشم نمی کند، اما می تواند  از شدت این علائم بکاهد.

امکان انجام همزمان بلفاروپلاستی با سایر روش ها از جمله لیفت صورت، لیفت پیشانی و یا تزریق فیلر نیز وجود دارد.

افرادی که به دلیل بالا رفتن سن، از افتادگی پلک های خود و یا پوست اضافی پلک ناراضی هستند، می توانند تحت جراحی بلفاروپلاستی قرار بگیرند.

بلفاروپلاستی

اقدامات و آمادگی قبل از بلفاروپلاستی

پیش از انجام جراحی، نکات و مراقبت های لازم در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. مواردی از قبیل:

 • قطع مصرف داروهایی مانند آسپیرین، داروهای حاوی آسپیرین و ژلوفن، دو هفته قبل از جراحی. این قبیل داروها با رقیق کردن خون، احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات. نیکوتین موجود در سیگار روند بهبود را به تاخیر می اندازد.
 • تهیه قطره چشمی و یا کمپرس یخ برای بعد از عمل.

قبل از جراحی، پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار از قبیل خشکی چشم، مشکلات تیروئیدی، دیابت و یا مشکلات مربوط به گردش خون می پردازد.

معاینه چشم، از جمله مواردی است که پیش از جراحی باید انجام شود.

عکس برداری از چشم ها از زوایای مختلف، روند کلی جراحی را مشخص می کند.

روند بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی تحت بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام می شود. این شیوه جراحی در هر بیمار متفاوت است و تا حدی  بستگی به نیاز و خواسته بیمار دارد.

وجود پوست اضافی در پلک بالا بر روی بینایی و پوست اضافی در پلک پایین بر روی زیبایی چشم ها تاثیر می گذارد.

بعد از بیهوش شدن بیمار، برش ها ما بین چین های طبیعی پلک ها، روی پلک های داخلی و یا در طول خط مژه ها زده می شوند. ایجاد برش ها در نواحی گفته شده نه تنها دسترسی به بافت های زیرین را برای جراح آسان می سازد، بلکه برش ها در چین های طبیعی پوست پنهان می شوند.

سپس، بافت های عضلانی زیرین تغییر پوزیشن داده می شوند و پوست اضافی نیز برداشته خواهد شد. در بلفاروپلاستی پلک تحتانی، چربی اضافی زیر پلک نیز برداشته خواهد شد.

بعد از برداشت میزان مناسب و کافی چربی و پوست، برش ها بخیه زده می شوند. کل پروسه جراحی در حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد. بلفاروپلاستی روش سرپایی است و بیمار می تواند همان روز به منزل برگردد و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست.

اقدامات و مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

بعد از بلفاروپلاستی، مشاهده تورم و کبودی به نسبت خفیف و به مدت تقریبا دو هفته اطراف پلک ها کاملا طبیعی است و به مرور محو خواهد شد. در چنین شرایطی می توان از کمپرس یخ، چند مرتبه در طول روز و به مدت ده دقیقه استفاده کرد.

احتمال می رود بیمار با علائمی از قبیل تاری دید، آبریزش از چشم ها، پف کردن پلک ها، درد و ناراحتی روبرو شود، که جای نگرانی وجود ندارد و کاملا طبیعی است.

بیمار باید یک هفته ای را از کار دور باشد و در منزل استراحت کند. انجام فعالیت های سنگین بدنی مانند ورزش کردن به مدت حداقل سه هفته ممنوع است.

برای انجام بلفاروپلاستی انتخاب یک جراح زبردست و ماهر می تواند بسیار کمک کننده باشد. برای دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص جراحی پلک می توانید به خانم دکتر تمدن مراجعه نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره های  ۳۶۶۰۴۶۵۶- ۳۲۵۱۷۵۷۹- ۰۲۶ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر تمدن دیدن فرمایید.

استفاده از عینک آفتابی به منظور محافظت از چشم ها در برابر باد، ذرات گرد و غبار و نور خورشید توصیه می شود. بیماران باید بدانند که چشم ها بعد از جراحی، بیش از هر زمان دیگری حساس خواهند بود.

بعد از جراحی باید از مالیدن چشم ها با دست خودداری شود. این کار باعث آسیب دیدن بخیه ها می شود.

طی هفتاد و دو ساعت اول بعد از جراحی، سر باید هنگام خواب بالا نگه داشته شود تا از میزان تورم نیز کاسته شود.

مصرف آسپیرین، ناپروکسن، ژلوفن و مکمل های گیاهی بعد از جراحی ممنوع است. در صورتی که بیمار درد داشته باشد، می تواند استامینوفن بخورد.

توصیه می شود بعد از جراحی، پلک ها با قطره های چشمی و یا پمادهای تجویز شده از سوی پزشک تمیز شوند.

در خصوص اسکارهای این جراحی باید بگوییم، جراح با دقت تمام، برش ها را در چین  های پوست اطراف پلک می زند تا کمترین میزان اسکار مشخص باشد.

در صورت مشاهده علائمی مانند:

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • نامنظم شدن ریتم ضربان قلب
 • چشم درد
 • مشکلات بینایی

باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

بلفاروپلاستی

آیا بلفاروپلاستی کمکی به رفع حلقه های تیره رنگ زیر چشم می کند؟

بلفاروپلاستی پلک تحتانی با برداشت کیسه های زیر چشم، حلقه های تیره رنگ زیر چشم را کمتر می کند، اما باعث از بین رفتن آن ها نمی شود. لیزر و پیلینگ شیمیایی به رفع سیاهی زیر چشم ها کمک می کند.

افرادی که خواهان از بین رفتن سیاهی زیر چشم های خود هستند، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند تا طرح درمان در نظر گرفته شود.

آیا بلفاروپلاستی باعث تغییر در حالات صورت می شود؟

بلفاروپلاستی تاثیری بر روی عضلاتی که مسئول حرکات و احساسات صورت هستند، نمی گذارد و به همین خاطر، بعد از جراحی تغییری در حالات و احساسات صورت ایجاد نخواهد شد. با این حال، این جراحی باعث افزایش شادابی و جوانسازی چشم ها و صورت می شود.

نتایچ بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی نتایج طولانی مدتی را به همراه دارد و نتایج آن بلافاصله بعد از کمتر شدن تورم و التهاب، به خوبی مشخص خواهد بود. حتی این گونه می توان گفت که گاهی چند ماه طول می کشد تا از میزان تورم پلک ها کاسته و نتایج جراحی مشخص گردد.

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که روند افزایش سن بر روی پلک ها اثر می گذارد و شاهد افتادگی پلک ها خواهیم بود. اما هرگز میزان افتادگی به اندازه قبل از جراحی نخواهد بود.

​برخی از دیگر خدمان دکتر روناک تمدن 

لیفت سینه 

پروتز سینه

ابدومینوپلاستی

پاسخ

پانزده + نه =

Call Now Button